„Odkurzacze Historii” i spotkanie z prof. Barbarą Kudrycką

Pomimo kończącego się powoli roku akademickiego, działalność NKH nie zwalnia ani na chwilę 🙂 W ostatnim czasie nasi Przedstawiciele uczestniczyli w dwóch interesujących wydarzeniach:

Paulina Gosthorska wzięła udział w wykładzie w Klubie Marynarki Wojennej:

Dnia 24 maja 2013 roku w Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera” odbyło się spotkanie z cyklu „Odkurzacze Historii”. Referat pt. „Krzyżacy, Bałtyk i dmuchane poduszki do nurkowania…” wygłosiła Pani Karina Kowalska z Muzeum Nurkowania z Warszawy. Kwestię poruszane dotyczyły zarówno nurkowania we średniowieczu, jak i samej historii nurkowania. Nie zabrakło także informacji o dziełach, z których czerpano wówczas wiedzę dotyczącą zanurzania się. Najważniejszym źródłem wiedzy tamtych czasów była książka z 1405 r. Konrada Kyesera pt. „Belifortis”. Dzisiaj znany jest jeden egzemplarz tego dzieła i nie wiadomo jest, czy przed bitwą pod Grunwaldem znał ją Jagiełło i jego doradcy. Domniemywać można, że owszem i to dzięki tej lekturze zbudowano podczas drogi na pola Grunwaldu most pontonowy. Nie można także omijać jego kopistów, którzy nie tylko przepisywali „Belifortis”, ale i poszerzali pierwowzór. W czasie wykładu wspominane były także ówczesne sposoby nurkowania oraz znane osoby, które potrafiły pływać pod powierzchnią wody. Przemawiająca także w kilku zdaniach opowiedziała o archeologii podwodnej i badaniach, które miały miejsce na ziemiach Polski.
Wykład odbył się przy okazji obchodów 90-lecia nurkowania w Polskiej Marynarce Wojennej. Oprócz prelekcji Pani Kariny Kowalskiej, Muzeum Marynarki Wojennej zorganizowało czasową wystawę.

Tomasz Poznański reprezentował dziś NKH UG na spotkaniu z Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbarą Kudrycką. Spotkanie odbyło się w budynku Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego.