Relacja z XI OKSHW

W dniach 22-24 listopada 2013 roku na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbywała się XI Ogólnopolska Konferencja Studentów Historyków Wojskowości. W konferencji udział wzięło 7 członków Naukowego Koła Historyków Uniwersytetu Gdańskiego, którzy przedstawiali następujące referaty:

Tomasz Bielecki – Postawy obcokrajowców wcielanych do sił zbrojnych III Rzeszy

Paulina Gosthorska – Porucznik inżynier Stefan Ludwik Grodecki (1903-1968)

Rafał Kamiński – Zdobycie Słupska przez wojska polskie podczas kampanii napoleońskiej na Pomorzu w 1807 roku

Marcin Mokrosiński – Niemiecka propaganda skierowana do żołnierzy wojsk inwazyjnych w Normandii w czerwcu 1944 roku na przykładzie anglojęzycznych ulotek

Marzena Ostrowska – Działania Luftwaffe nad Gródkiem k. Świecia dnia 3 września 1939 roku w świetle najnowszych badań archeologicznych

Tomasz Poznański – Służba wojskowa Wellejusza Paterkulusa w świetle „Historii Rzymskiej”

Krystian Zdziennicki – „Pobłogosławił Pan Bóg z miłosierdzia swego świętego wojsku W.K. Mści…”, czyli starcie hetmana Stanisława Koniecpolskiego z Gustawem II Adolfem w okolicy Sztumu, 27 czerwca 1629 r. na podstawie źródeł z epoki oraz podań ludowych dotyczących batalii

Referaty przedstawiano w panelach podzielonych chronologicznie, od czasów starożytnych do XX wieku. Po wystąpieniach poszczególnych grup prelegentów zadawano pytania i rozpoczynano dyskusję, którą często kontynuowano w kuluarach. Poziom referatów i dyskusji był jak co roku bardzo wysoki, co sprawia, że OKSHW należą do jednych z największych i najbardziej popularnych konferencji studentów historii w kraju.

Podczas sejmiku, który oficjalnie kończył XI OKSHW, zostały wręczone nagrody książkowe za najlepsze referaty. Dwie nagrody otrzymali także członkowie NKH UG:  Paulina Gosthorska za najlepszy referat w swoim panelu, a Marcin Mokrosiński nagrodę publiczności. Dokonano także wyboru organizatora przyszłorocznej edycji, którym został Uniwersytet w Białymstoku.

OKSHW to nie tylko obrady i dyskusje, to także czas na integrację i zwiedzanie miasta, które jest gospodarzem wydarzenia. Mimo niezbyt ładnej pogody członkowie NKH UG wraz z uczestnikami z innych ośrodków naukowych wybrali się na spacer po Poznaniu, co zostało uwiecznione na zdjęciach.